Odkryto wodę na kolejnej planetoidzie.

Zwykle wyobrażamy sobie planetoidy jako suche, całkowicie jałowe kosmiczne głazy. Tymczasem już na drugim takim obiekcie w naszym Układzie Słonecznym stwierdzono obecność lodu wodnego i cząsteczek organicznych. Czy właśnie dzięki takim ciałom niebieskim na Ziemi mogło powstać życie?

Asteroida 65 Cybele znana była już dziewiętnastowiecznym astronomom. Obiekt ten o średnicy ok. 290 km jest jednym z kilkuset tysięcy znanych ciał tzw. pasa głównego rozciągającego się między orbitami Marsa i Jowisza.

Jednak dopiero w tym roku Cybele znalazła się na celowniku drobiazgowych badań spektroskopowych. Analiza słonecznego promieniowania podczerwonego odbitego od planetoidy pozwoliła stwierdzić, że znajdują się na niej lód wodny i stosunkowo złożone cząsteczki organiczne.

Zaledwie kilka miesięcy temu podobnego odkrycia dokonano na nieco mniejszej planetce 24 Themis, dlatego można uznać, że nowe doniesienia nie są niczym sensacyjnym. Jednak jak twierdzi Huberto Campins, szef zespołu odpowiedzialnego za oba badania:

Odkrycie to sugeruje, że ten region Układu Słonecznego jest znacznie bogatszy w lód wodny, niż do tej pory przypuszczano. Co więcej, wzmacnia to teorię, w myśl której woda i podstawowe cegiełki życia zostały przyniesione na Ziemię przez zderzające się z nią asteroidy.

Huberto Campins, University of Central Florida

Uczony odnosi się tu do często przywoływanego scenariusza powstania życia na naszej planecie, według którego (w jednej z wersji) Ziemia sama z siebie była zbyt uboga w wodę i związki organiczne, by mogła na niej nastąpić abiogeneza. Stało się to możliwe dopiero dzięki materiałom przyniesionym przez bombardujące ją ciała niebieskie. Zarówno Themis, jak i Cybele mogą stanowić mocne świadectwa na rzecz tego, że istotnie tak było.

Źródło: Universe Today · ScienceDaily

17:08 | autor: Redaktor_Futurek

Dodaj komentarz